2012. november 4., vasárnap

Horror sorozatok - Supernatural/Odaát

Sajnos az ütemtervbe nem fért bele, hogy horrorsorozatokat is ajánljunk Nektek a podcastok során, úgyhogy írott formában fog ez most megtörténni. Az utóbbi években nem voltunk elkényeztetve minőségi horror szériák és filmek terén, de mégis egyre nagyobb igény van a fiatalok részéről rájuk, ami idővel a minőség feljavulását is eredményezheti - mi legalábbis bízunk ebben. Ha megnéztek ilyen horrorsorozat ranglistákat, még mindig a 90-es évekbeli Twin Peaks és az X-Akták áll az élen. De hogy őszinték legyünk, annyira azért nem keserves a helyzet! Lássuk csak:

Supernatural - Odaát



Már a nyolcadik évadját tapossa az Odaát, ezzel pedig lassan olyan magasságokba ér mennyiség terén, mint anno az X-Akták. A Supernaturalnek megvoltak - megvannak - a maga hullámvölgyei, de leszögezhető, hogy mindig is érzékeny helyet fog betölteni a rajongók szívében. Igazából szerintem kevesen voltak azok, akik az első két évad alapján ilyen hosszú életet jósoltak volna a Winchester-testvéreknek, hiszen leginkább egy Buffyt és Angelt helyettesítő sorozatnak volt titulálva, főként ha már Joss Whedon két kultikus sorozatának csatornáján debütált a Supernatural is.

A formátuma a Buffyhoz hasonlóan monster-of-the-week típusú volt, minden héten kaptunk egy zombit, szellemet, démont, akármit, amivel Sam és Dean Winchesternek meg kellett küzdenie. Az első évad még nagyon a levegőben lógott, hiszen sokáig terelték a szót a főszálról, ami igazán csak a második szezonra kapott erőre, és kezdett összeállni egy egésszé a cselekmény. Utána jött a harmadik, csonka évad a forgatókönyvírók sztrájkjának köszönhetően, melynek az lett vége, hogy az egyik főszereplő a pokolba került.

Mindenki kíváncsian várta, hogy ezt hogyan folytatják, aztán Eric Kripke, a Supernatural megalkotója mindenkit meglepett azzal, hogy a mítoszok, legendák, vallások negatív főszereplői után behozta a pozitívakat is: a keresztény vallás angyalait. A negyedik és ötödik évad így a sorozat legszebb éveivé váltak, és már minőségben is felvette a versenyt a többi futó sorozattal. Megérkezett az Odaátba Misha Collins, aki minden epizódban ellopta a show-t, amiben szerepelt. És az ötödik évad végére azon kapta magát a néző, hogy ez az öt szezon bizony egy kerek egész, és igazából nem is kell annyira rágni a csontot ahhoz, hogy rátuszkoljuk azt, hogy az írók bizony az elejétől kezdve ilyen végkifejletet akartak.

Az ötödik szezonfinálé után távozott Eric Kripke, és helyét átvette Sera Gamble, mint showrunner, és ez a minőség fokozatos romlásához vezetett. Megpróbáltak új mítoszvilágot ráerőltetni a sorozatra, ősi szörnyeket, lázadó arkangyalokat vonultattak fel, de az ötödik évad utolsó részében érezhető volt, hogy Kripke ezzel szerette volna lezárni. Éppen ezért úgy kellett volna folytatni, amivel túl lehet lépni azon a szinten, amit ő produkált a sorozattal, de ez sosem valósult meg. A hatodik és a hetedik évad sokak szemében a sorozat kiherélése lett, és sok vérmes rajongó mondta azt, hogy köszi, ennyi elég volt. Ezért csak a legbátrabbaknak és legkitartóbbaknak mondjuk azt, hogy az ötödik évad után is folytassák a darálást.

A Supernatural nem a legfélelmetesebb sorozatok egyike - inkább az első két évadban törekedtek erre - de nem is ez adja a varázsát. A két főszereplőt alakító színész, Jensen Ackles, illetve Jared Padalecki az évek során tökéletes összhangot varázsoltak maguk köré, és kidolgozott testük miatt lányok ezreinek váltak a bálványává. A már említett Misha Collins újabb szereplőt hozott a sorozatba, aki színt vitt a testvéri civakodásokba, amik talán a negyedik évadra már kissé unalmassá kezdtek válni. A régi rock slágerek pedig igazi egyedi stílust kölcsönöznek a Supernaturalnek. Az évadfinálék előtt lejátszott Carry on my Wayward Son pedig kultikus zene lett a sorozatrajongók körében.

Tehát az első öt évadot bátran, a következőket már csak fenntartással ajánljuk! A nyolcadik idény eddig szolgált kellemes meglepetéssel, de mivel még nyúlcipőben jár, nem akarunk elhamarkodott kijelentést tenni. Mindenesetre tény, hogy jót tett a Supernaturalnek, hogy két év után távozott Sera Gamble is, aki nagyon nem érzett rá az Odaát világára.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése